badania laboratoryjne poznań

Ból brzucha, biegunki i wzdęcia- co może być przyczyną?

Wzdęcia, ból brzucha, biegunki, zaparcia, uczucie przelewania w brzuchu czy też odbijanie, nudności, to dolegliwości, które mogą świadczyć o występowaniu różnych chorób. Są to dolegliwości które dotyczą zarówno młodsze jak i starsze osoby. Mogą świadczyć o występowaniu m.in. SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth- zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego), IBS (z ang. Irritable  Bowel Syndrome- zespół jelita nadwrażliwego) czy też nietolerancji fruktozy albo laktozy.

Diagnostyka kluczem do rozwiązania problemów

W przypadku wszystkich dolegliwości, z którymi się zmagamy, najważniejsza jest diagnostyka, która pomoże ustalić dalsze postępowanie i leczenie. W sytuacji gdy wykryte jest SIBO, leczenie znacznie różni się od postępowania w IBS czy nietolerancjach, a jeszcze inne leczenie podejmowane jest w stanach zapalnych jelit. Z tego względu tak ważne jest, aby trafić do dobrego lekarza, który pokieruje na dalszą diagnostykę i postawi trafną diagnozę. Zła diagnoza wiąże się z nieskutecznym leczeniem i dalszym borykaniem się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Co więcej zła diagnoza nie tylko wiąże się ze złym podawaniem leków, ale też z błędnym zastosowaniem terapii wspomagających jak żywienie. Zalecenia żywieniowe i dieta w SIBO są podobne w przypadku IBS, ale znacznie różnią się od tych w stanach zapalnych jelit czy też w nietolerancjach pokarmowych.

Podejrzenie SIBO- test na SIBO (Poznań)

Skuteczną diagnostyką w podejrzeniu SIBO jest test oddechowy. SIBO można wykryć wykonując wodorowy test oddechowy lub wodorowo-metanowy test oddechowy. Jednak ze względu na większą dokładność bardziej polecanym jest ten drugi jako test na SIBO. Cena wodorowo-metanowego testu oddechowego zazwyczaj jest na poziomie ok. 300-400 zł. W Poznaniu jedną  z placówek medycznych wykonujących wodorowo-metanowy test oddechowy jest Instytut Mikroekologii.

Test wodorowo-metanowy nie tylko w diagnostyce SIBO

Test wodorowo-metanowy używany jest oprócz podejrzenia SIBO, w diagnostyce nietolerancji fruktozy i laktozy. Nietolerancje związane są z brakiem lub zbyt małą ilością produkowanych w jelitach enzymów. Enzymy te potrzebne są do rozkładu cukrów (laktozy i/lub fruktozy), które trafiają z pożywieniem do jelit.

Postępowanie w przypadku podejrzenia IBS

IBS to zespół jelita nadwrażliwego, którego diagnoza jest bardzo trudna i zazwyczaj stawiana jest po wykluczeniu wyżej wymienionych jednostek chorobowych. Oczywiście dodatkowo po wykonaniu podstawowych badań z krwi, takich jak np. morfologia czy CRP i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, na temat związany np. z pojawieniem się krwi w stolcu co może być oznaką stanów zapalnych jelit. Według obecnych zaleceń diagnoza IBS stawiana jest na podstawie Kryteriów Rzymskich IV. Definiują one IBS jako nawracający ból brzucha występujący średnio przez co najmniej jeden dzień w tygodniu przez ostatnie trzy miesiące i spełniający co najmniej dwa z następujących kryteriów: ból związany z wypróżnieniem, ból związany ze zmianą częstości wypróżnień i/lub ze zmianą konsystencji stolca.

Dużo objawów-dużo możliwych przyczyn

Wymienione wyżej objawy są bardzo niespecyficzne i mogą zostać przypisane gołym okiem do różnych jednostek chorobowych. Jednak aby postawić diagnozę należy najpierw udać się do dobrego specjalisty, który zleci odpowiednie badania, na podstawie których możliwe jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Dlatego pamiętaj- bez odpowiednio postawionej diagnozy nie może być skutecznego leczenia i niemożliwym staje się pozbycie problemów zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *