przygotowanie do ciąży

Zdrowe przygotowanie do ciąży

Planując ciążę, optymalnym jest przygotowanie do ciąży pod kątem zdrowotnym, aby zwiększyć szansę na prawidłowy przebieg ciąży i porodu. Okres ciąży to spore wyzwanie dla organizmu kobiety, dlatego warto wcześniej zatroszczyć się o zdrowie.

Jak przygotować się na ciążę?

Jeśli planujesz ciążę, warto poświęcić chwilę, by przyjrzeć się swojej sytuacji zdrowotnej. Zastanów01 się, kiedy ostatnio wykonywałaś podstawowe badania laboratoryjne, takie jak:

  • morfologia krwi z rozmazem,
  • profil lipidowy,
  • profil wątrobowy,
  • stężenie witaminy D, ferrytyny, glukozy na czczo,
  • TSH, ft3, ft4,
  • badanie ogólne moczu.

Jeśli w ostatnim roku nie wykonałaś takich badań profilaktycznych, warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – POZ (rodzinnego) i zapytać, jak przygotować się na ciążę w Twojej sytuacji zdrowotnej.  Lekarz POZ zna Ciebie i historię Twojego zdrowia, więc powinien najprecyzyjniej wskazać, jaki zakres badań podstawowych będzie dla Ciebie odpowiedni.

Przygotowanie do ciąży – do jakich specjalistów się udać ?

Sprawdź także, kiedy ostatnio odwiedziłaś takich specjalistów jak: lekarz ginekolog-położnik oraz stomatolog. Kiedy wykonałaś ostatnio badanie cytologiczne, w ramach profilaktyki raka piersi i badanie USG piersi? Czy sprawdzałaś kiedykolwiek stan mikrobioty pochwy? Podobnie jak w przypadku badań podstawowych, warto odwiedzić ginekologa-położnika i stomatologa przynajmniej raz do roku profilaktycznie, nawet przy braku dolegliwości, zwłaszcza chcąc zadbać o przygotowanie do ciąży.

Najnowsze badania wskazują, że bakterie obecne w pochwie w okresie poczęcia, mogą prowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. W związku z tym, oprócz samych badań cytologicznych w ramach profilaktyki raka szyjki macicy, warto także wykonać profilaktyczne badanie mikrobioty pochwy, myśląc o zajściu w ciążę. Badanie mikrobioty pochwy VagiStatus jest nieinwazyjne i polega na standardowym pobraniu wymazu z pochwy. Dzięki temu możliwe jest określenie stanu mikroorganizmów prozdrowotnych i patogennych w pochwie – bakterii, grzybów, a także wirusów i pierwotniaków przekazywanych drogą płciową.

Choć może nie jest to oczywiste, to jednak zdrowie przyzębia jest równie istotne, co zdrowie intymne w ciąży. Amerykańska Akademia Periodontologii zaleca, aby wszystkie kobiety w ciąży lub planujące zajść w ciążę zostały poddane badaniu przyzębia i wszelkim niezbędnym zabiegom. Zapalenie przyzębia (paradontoza) dotyczy około 30% kobiet w wieku rozrodczym i wiąże się z przedwczesnym porodem oraz niską masą urodzeniową.

Oprócz lekarzy, w przygotowaniu do ciąży pomoże Ci położna (Poznań) lub prywatna połozna (Poznań). Jeśli interesuje Cię holistyczne wsparcie zdrowia i zdrowia intymnego, z pewnością zadowoli Cię połozna (Poznań) prywatnie udzielająca konsultacji w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6. Posiada ona szeroką wiedzę, a także doświadczenie, którym dzieli się z pacjentkami. Samoświadomość i edukacja kobiety jest bardzo ważnym czynnikiem, który zwiększa szansę na dobry przebieg ciąży i porodu. Ponadto położna (Poznań) tutaj może pobrać od Ciebie wymaz z pochwy i ocenić stan mikrobioty pochwy w badaniu VagiStatus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *