Liczba obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do pracy w Polsce stale rośnie. Jeśli więc prowadzisz biznes i zastanawiasz się nad zatrudnieniem właśnie takich pracowników, to ten tekst jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak przyjąć Ukraińca do pracy krok po kroku. Jakie formalności musisz spełnić, jakie dokumenty musi posiadać cudzoziemiec. Pamiętaj, że w Polsce realizowany jest program pomocowy, dzięki któremu legalna praca dla Ukraińców nie jest dzisiaj żadnym problemem.
Oświadczenie w Urzędzie Pracy
Pierwszym krokiem powinno być złożenie we właściwym Urzędzie Pracy wniosku, w którym pracodawca wyraża chęć zawodowej współpracy z obywatelem Ukrainy. To „Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi”. Powiatowy Urząd Pracy rejestruje taki wniosek nawet tego samego dnia. Kiedy jest gotowe od odbioru, pracodawca może legalnie zatrudniać Ukraińca.
Dokumenty Ukraińca
Aby Ukrainiec mógł przyjąć legalną pracę w naszym kraju, musi ubiegać się o pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Takie oświadczenie ułatwi mu zdobycie niezbędnej wizy. Ważne, by Ukrainiec uzyskał wizę roboczą, bo na przykład turystyczna nie pozwala mu podejmować pracy zarobkowej.
Umowa o pracę
Zatrudnienie Ukraińca może odbywać się tylko poprzez spisanie z nim umowy – to umowa o pracę albo inna umowa cywilno-prawna. Muszą w niej być zaznaczone dane pracodawcy i pracownika oraz wszelkie warunki pracy. Należy uwzględnić zakres wykonywanych obowiązków, czas pracy, formę wypłaty wynagrodzenia.
Zatrudnienie obywatela Ukrainy musi zostać zgłoszone tak samo, jak w przypadku zatrudniania Polaka. W ciągu siedmiu dni należy zgłosić go na przykład do ZUS.
Praca Ukraińca nie może trwać dłużej niż łącznie 6 miesięcy, w ciągu jego 12 miesięcy pobytu w Polsce. Po tym czasie musi ponownie ubiegać się o odpowiednie pozwolenie (na pobyt i o pracę czasową albo stałą). Jeśli obywatel Ukrainy nie załatwi stosownych pozwoleń, jego praca na terenie Polski będzie nielegalna. Ryzykiem kary pieniężnej (nawet do 5 000 złotych) obarczony zostaje wtedy zarówno taki pracownik, jak i polski pracodawca. Warto więc tego pilnować.
Trzeba również pamiętać, że legalne zatrudnianie Ukraińców daje sporo korzyści pracodawcy. Przede wszystkim może on ubiegać się o dofinansowanie jego wynagrodzenia. Dopłaty to miesięcznie 800 złotych.
Korzystanie z pomocy
Ukraińcy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Informacje o placówkach, w których takowe są świadczone, można uzyskać w Urzędzie ds. Cudzoziemców albo na jego stronie internetowej.
Dla bezpieczeństwa całego stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem z Ukrainy zaleca się również współpracę z dobrymi agencjami pracy tymczasowej. To korzyści dla obu stron. Pracodawcy mają pewność sprawdzenia dokumentów cudzoziemców, analizy ich CV oraz nadzoru nad codzienną pracą, w tym noclegiem czy transportem do miejsca wykonywania zawodowych obowiązków. Ukraińcy mogą liczyć zaś na rzetelnych i uczciwych pracodawców, godne warunki pracy i wynagrodzenie wypłacane na czas.