koła zębate samolot

Zależność między przekładniami ślimakowymi a sprawdzianami

Przekładnie ślimakowe służą do przenoszenia momentu obrotowego, podobnie jak wszystkie inne przekładnie przemysłowe, ale są w stanie przenosić ruch pod dziwnymi kątami lub w nietypowych okolicznościach, a sprawdziany do gwintów kontrolują właśnie to, by były do tego przygotowane. Spójrzmy na ten temat i zależności z nim związane nieco bliżej.

W czym przekładnie są wyjątkowe i jaką rolę w tym pełnią sprawdziany do wielowypustów?

Przekładnie ślimakowe są zwykle wykonane z brązu, żelaza lub stali, ale są dostępne w szerokiej gamie opcji materiałowych. Przekładnie ślimakowe nie są najnowszym osiągnięciem w technologii przenoszenia momentu obrotowego – oryginalne konfiguracje przekładni ślimakowych były wykonane z drewna i często były mocowane do korb ręcznych, zanim jeszcze stosowano  sprawdziany do kół zębatych.

Przekładnie ślimakowe mogą przenosić ruch między osiami. Oś koła zębatego, w przypadku koła zębatego widzianego z przodu, rozciąga się od środka koła na zewnątrz do osi z. Osie ślimaków i okrągłych kół zębatych przecinają się, gdy są ze sobą sparowane, a sprawdziany do wielowypustów pilnują żeby tak było. Przenoszenie momentu obrotowego między dwiema osiami jest jedną z charakterystycznych cech napędu ślimakowego. Kolejną cechą definiującą jest kontrola nad tym transferem, na którą konfiguracja pozwala użytkownikom.

Co warto wiedzieć o zastosowaniu przekładni ślimakowych?

Przekładnie ślimakowe mogą być używane do przyspieszenia lub spowolnienia przenoszenia momentu obrotowego. Mogą również zwielokrotniać lub rozdzielać moment obrotowy lub zwiększać dokładność systemów pozycjonowania, a sprawdziany trzpieniowe odpowiadają za to, by upewnić się, że przekładnie są właściwie skonstruowane.

Jakie są czynniki wpływające na wydajność przekładni ślimakowej?

  • ilości zębów ślimaka i zębatki,
  • średnice podziałowe,
  • szerokości i długości.

Wymagania dotyczące przenoszenia mocy, hałasu i wytwarzania ciepła zależą od tych konfiguracji. W przypadku mniej wymagających zastosowań niektóre przekładnie ślimakowe mogą być wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak nylon i inne tworzywa sztuczne. Przeciągacze i przepychacze – konstrukcja oraz różnice w procesie przeciągania – to temat, który uzupełni Twoją wiedzę w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *