rezonans warszawa

Jak przygotować się na badanie rezonansem magnetycznym?

Dzięki nowoczesnej technologii obecne metody obrazowania pozwalają lekarzom specjalistom zapoznać się z dokładnym stanem organów wewnętrznych. Pozwala to im na wykrycie ewentualnych schorzeń lub innego typu problemów. Wszystko to umożliwia nowoczesny rezonans magnetyczny.

Jest on wykorzystywany do badania różnych części ciała – głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej czy też kończyn górnych i dolnych. W sieci często pojawiają się pytania na temat tego, co pacjent powinien zrobić przed badaniem, aby przebiegło on w sposób prawidłowy.

Rezonans magnetyczny – przygotowania

Najczęściej poruszaną kwestią wydaje się sprawa skierowania – czy musi być ono wystawiane czy też nie. W przypadku klinik publicznych taka potrzeba zachodzi. Inaczej jednak wygląda sprawa z placówkami prywatnymi. Gwarantują one bowiem rezonans magnetyczny bez skierowania. Nie musimy więc udawać się ani do lekarza rodzinnego, ani lekarza specjalisty. Wystarczy tylko umówić się na wybrany termin. Zanim jednak dojdzie do badania, warto pamiętać o kilku kwestiach.

  • Podczas rejestracji i badania wymagane są konkretne dokumenty – mowa tu o dowodzie tożsamości i dotychczasowej dokumentacji medycznej.
  • Jeśli interesuje nas rezonans z kontrastem, nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem musimy wykonać oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi.
  • Przed badaniem nie należy spożywać obfitych posiłków. Chyba że realizowane jest badanie z kontrastem. W tym przypadku warto przed badaniem i bezpośrednio po nim wypić duże ilości wody, by jak najszybciej wydalić przyjęty kontrast.

Jak ubrać się na badanie? Powinny być to ubrania luźne i wygodne (rezonans trwać może bowiem nawet około godziny). Nie mogą znajdować się w nim żadne elementy metalowe. Z tego samego powodu należy zdjąć wcześniej biżuterię. Następnie przeprowadzany jest rezonans magnetyczny. Warszawa, podobnie jak inne duże miasta, zapewnia dostęp do wielu uznanych klinik prywatnych, które gwarantują najwyższą precyzję obrazowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *