podwojne-widzenie

Na czym polega podwójne widzenie?

Podwójne widzenie, czyli diplopia spowodowana jest najczęściej dysfunkcją zewnętrznych mięśni gałki ocznej. Zwykle pojawia się w jednym oku natomiast okuliści diagnozują również podwójne widzenie w zakresie obu narządów wzroku.

Aby ustalić odpowiednie leczenie tej przypadłości należy w pierwszej kolejności wykryć jej przyczyny. Te mogą być złożone. Pamiętajmy, że podwójne widzenie nie wynika tylko z chorób ocznych, takich jak zaćma, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Bardzo często powodem są inne choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy stwardnienie rozsiane. Najpierw więc trzeba w miarę możliwości ustabilizować inne choroby wpływające na podwójne widzenie. Warto też wiedzieć, że przypadłości tego rodzaju nigdy nie należy bagatelizować. Okazuje się bowiem, że diplopia pojawić się może w wyniku ciężkich schorzeń, które zagrażają życiu pacjenta. Do takich zaliczyć można udar mózgu, guza mózgu czy obrzęk mózgu.

Na szczęście, w większości przypadków przypadłość tego rodzaju można skutecznie leczyć. W tym celu okuliści zalecają noszenie okularów korygujących wadę bądź leczenie kroplami doocznymi, które mają działanie usprawniające krążenie oraz przeciw obrzękowe. Jedynie w skrajnych przypadkach koniecznym staje się zabieg chirurgiczny.

Zawsze dbajmy o własny narząd wzroku. Jest on przecież naszym „oknem na świat”. Zaburzenia widzenia niezwykle negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, w skrajnych przypadkach to staje się praktycznie niemożliwe. Zadbajmy również o nasze zdrowie – przecież podwójne widzenie może mieć różne podłoże i wszelkie choroby należy bezwzględnie leczyć. Bagatelizowanie tej przypadłości może skutkować trwałą i całkowitą ślepotą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *