Moda na własny biznes w Polsce i na Ukrainie

Każdego dnia nawet 1 200 Polaków i Ukraińców zakłada działalność gospodarczą. Nie chcemy już podpisywać umów o pracę i pracować na etat. Wolimy sami prowadzić biznesy i mieć wpływ na jego realne zyski. Okazuje się jednak, że ponad połowa zakładanych firm już w ciągu pierwszego roku działalności zostaje zawieszona bądź zamknięta. Dlaczego tak się dzieje? Czy pomysły na zarobek okazują się nietrafione?

Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Sporo przedsiębiorców zmienia branżę. Część otwiera działalność gospodarczą na potrzeby zatrudnienia u danego pracodawcy, po czym zmieniając pracę, rezygnuje z samozatrudnienia. Co ważne, duża część tych, którzy postawili na pracę na własny rachunek, wychodzi na tym doskonale. Zgodnie ze statystykami, rozwój zawodowy prężnie wzbija się na gospodarcze wyżyny.

Dlaczego zakładamy firmy?

Powodów jest wiele. Jak już wspomnieliśmy, nie cieszy nas już praca u kogoś. Chociaż jeszcze kilka lat temu szczytem marzeń było zatrudnienie w korporacji, to często spotykany wyzysk pracowników sprawił, że zawodowo chcemy już decydować sami o własnej karierze.

Zakładamy własne biznesy również dlatego, że jest to po prostu łatwe. Długotrwałe formalności zastąpiły dzisiaj ułatwienia, które sprawiają, że działalność gospodarczą można założyć w jeden dzień. Ulgi dla początkujących przedsiębiorców są sporą korzyścią dla właścicieli firm. Jeśli dodamy do tego możliwość uzyskania wsparcia finansowego albo dotacji unijnej okaże się, że dzisiaj wystarczy tak naprawdę dobry pomysł, by czerpać kolosalne zyski.

Okazuje się również, że Polacy mają coraz większą wiedzę i świadomość w zakresie prowadzenia własnego biznesu. Bierzemy przykład z najlepszych światowych przedsiębiorstw, doskonale wiemy, jakie strategie wdrażać, by firma przynosiła zyski. Nie oszczędzamy już na kadrze pracowników, bo doceniamy jakość. Wiemy, że konieczność sprawnego zarządzania nie tylko maszynami, ale i personelem jest kwestią priorytetową.

Coraz częściej się doszkalamy, korzystamy też z rad specjalistów, by jak najlepiej zadbać o prowadzoną działalność. Nie rezygnujemy tak szybko i stawiamy raczej na prężny rozwój. Mamy zresztą z kogo brać przykład. Nie musimy już samodzielnie przecierać szlaków, bo możemy wdrażać sprawdzone już koncepcje. Doskonałym tego przykładem może być filozofia Lean manufacturing i lean management, zgodnie z którą przedsiębiorstwo minimalizuje wydatki i zwiększa zyski, ale nie kosztem pracowników, ale raczej usprawnieniem ich pracy.

Podsumowanie

Najwięcej firm zakładanych jest w województwie mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim. Aż 30% aktywnych zawodowo Polaków przyznaje, że prowadzi działalność gospodarczą albo myśli o jej założeniu w niedalekiej przyszłości. Największa konkurencja powstała w branży handlowej oraz budownictwie. Coraz więcej zakładanych jest również działalności profesjonalnych, niszowych.

Czuć w Polsce wyraźnie ducha przedsiębiorczości. Polacy wreszcie docenili fakt możliwości zawodowego rozwoju. Cieszy również to, że rzeczywiście stawiamy dzisiaj nie tylko na ilość, ale przede wszystkim jakość, bo i ostateczni konsumenci stali się coraz bardziej wymagający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *